SNAGGI

Jak správně vybrat úsporné LED zářivky?

Ještě před několika lety se zdálo, že k náhradě fluorescenčních zářivek za LED zářivky povede zdlouhavá cesta. Avšak následný, překotný vývoj LED technologie překonal očekávání.

Dnešní LED zářivky jednoznačně porážejí klasickou zářivku především nižší spotřebou. LED zářivka ihned po zapnutí svítí na plný výkon, dosahuje lepšího podání barev, nebliká a neobsahuje extrémně jedovaté rtuťové páry. Kvalitnější podání barev zlepšuje identifikaci, kontrast a zrakovou ostrost. Ve světelném spektru není přitomno zrak poškozující UV záření.

Do výroby progresivních LED zářivek se pustilo mnoho firem. Na trh přichází celá škála typů s různou kvalitou. Teď jde jen o to, aby si zákazníci dokázali vybrat LED zářivky, které splní jejich očekávání a budou skutečně úsporné.

Dosud stačilo znát jednoduché údaje o spotřebě elektrické energie ve wattech. Za léta používání např. každý věděl, kolik světla přibližně dává 120cm dlouhá zářivka. „LED osvětlení ale radikálně mění naši zkušenost se svítivostí. Tam kde bylo potřeba použít dvě klasické flourescenční trubice, tam nyní stačí použít pouze jednu LED trubici.“ uvedl Lukáš Hrdina, obchodní zástupce firmy Snaggi.

Při výběru LED zářivek doporučujeme sledovat následující faktory:
 

 • celková účinnost zářivky v lm/W – Je definovaná jako svítivost zářivky v lumenech dělená příkonem zářivky ve wattech. Vyšší účinnost znamená menší spotřebu elektrické energie při stejné svítivosti.
 • účinnost použitých LED diod v lm/W – Neseriózní výrobci často nadsazují celkovou hodnotu svítivosti a/nebo udávají nižší spotřebu než je skutečná. Obvykle je rozpor čitelný již z technického listu.
 • dostatečně dimenzované chlazení – I nejúčinnější LED diody produkují ztrátové teplo, které musí být odvedeno do okolního prostředí. Kvalitní zářivky bývají osazeny masivním hliníkovým chladičem. Nejsou-li LED diody v zářivce dostatečně chlazeny, pak dojde k jejich přehřívání, což následně vede k velmi rychlé ztrátě svítivosti.
 • provedení napájecího zdroje – Málokdo si uvědomuje, že napájecí zdroj je alfou a omegou LED osvětlení. Po celou dobu svícení musí udržovat udeální hodnoty produ, které diodami protékají. Zároveň musí mít co nejlepší účinnost, aby zbytečně nezvyšoval celkovou spotřebu světelné soustavy. Vyvarujte se nákupu zářivek, které mají zdroj zabudovaný v trubici. Při tomto provedení není zdroj dobře chlazen a je náchylnější k poruchám.
 • kvalita světla – Světlo LED diod je samo o sobě příliš tvrdé, vyzařuje v jednom převládajícím směru a omezeném úhlu. Bez dodatečné úpravy je pro dlouhodobé svícení nevhodné. Všímejte si, jak výrobce zajistil rozptýlení a změkčení světla pomocí difuzních krytů, světlo odrazivých a rozptylujících fólií, popř. optických čoček.
 • věrnost barevného podání – Měla by dosahovat min. CRI 80. CRI (Color Rendering Index) se udává v rozsahu 0–100, přičemž CRI 100 dosahuje sluneční světlo.
 • pořizovací cena zářivek – Úsporné svícení se odvíjí od nízké spotřeby elektrické energie. Té je možné dosáhnou jen při použití kvalitních LED diod s vysokou účinností, které však nejsou levné. Z toho plynou následující skutečnosti:
  - Nelze vyrobit levnou a zárověň úspornou LED zářivku.
  - Skutečně úsporná LED zářivka má vyšší pořizovací cenu.
 • návratnost investice – Vyšší pořizovací cena zákazníky zpočátku odrazuje od nasazení LED zářivek. Je totiž zdánlivě v rozporu s levným svícením. Avšak je-li zasazena do kontextu celkových nákladů na svícení, pak vše dostává smysl. Proto se především soustřeďte na návratnost investice. Seriózní výrobce ke svým zářivkám poskytuje tzv. EULUM data. Pomocí tohoto souboru fotometrických dat dokáže dodavatel v simulačním programu osvětlení optimálně navrhnout a přesně spočítat, za jak dlouho se z úspor na elektrické energii investice zaplatí. Při dvousměnném či třísměnném provozu se návratnost investice pohybuje mezi 1–2 roky. Během tohoto období se z finančních prostředků ušetřených za elektrickou energii zaplatí LED zářivky, které vám v dalších letech už jen spoří.
 • délka poskytované záruky – Záruka by měla být minimálně tak dlouhá jako dodavatelem vypočítaná návratnost investice. Pak totiž zákazník nijak neriskuje a ví, že se mu investice vrátí.
 • neustále rostoucí cena za elektrickou energii – Zjednodušeně se dá konstatovat, že jakékoliv váhání při zavádění úsporného osvětlení přináší prodělek.