SNAGGI

Kolik reálně uspoří úsporné žárovky?

"Úsporné žárovky" nežerou tak málo, jak se píše na obalu. To je jen příkon trubice. Jenže před trubicí je měnič, který má zase svou (ne)účinnost. K tomu se přidává nevhodná barevná teplota a obvykle lživé údaje o svítivosti na obalech.

Z celkové výroby el. energie v ČR spotřebují domácnosti cca 25%. Na svícení se v domácnosti spotřebuje 10 - 15%. Když přestaneme úplně svítit, tak spotřeba klesne o 2,5 - 3,75%. "Úsporné žářovky" nežerou tak málo, jak se píše na obalu. To je jen příkon trubice. Jenže před trubicí je měnič, který má zase svou (ne)účinnost. K tomu se přidává nevhodná barevná teplota a obvykle lživé údaje o svítivosti na obalech. Ve výsledku je celková spotřeba v nejlepším případě poloviční, vzhledem k nahrazované, stejně svítící žárovce! Skutečná úspora tak klesne na 1,3 - 1,9%, kdyby (teoreticky) teď hned všichni začali v domácnostech svítit "úsporkami".

Nikde se navíc nezmiňuje, kolik energie bude třeba na likvidaci "úsporných žárovek". Je to podobné jako s jadernou energií - do nákladu se musí počítat i náklady na bezpečnou likvidaci.

Úsporné žárovky jsou zase jedním ze zhoubných rozhodnutí byrokratů Evropské unie. Nízká životnost, maximálně dvojnásobná účinnost a k tomu jedovaté rtuťové páry při likvidaci. Nic horšího se snad ani vymyslet nedá. Vydělají jen výrobci a prodejci, zákazník ztrácí možnost výběru.