"Úsporné žárovky" nežerou tak málo, jak se píše na obalu. To je jen příkon trubice. Jenže před trubicí je měnič, který má zase svou (ne)účinnost. K tomu se přidává nevhodná barevná teplota a obvykle lživé údaje o svítivosti na obalech.
Z celkové výroby el. energie v ČR spotřebují domácnosti cca 25%. Na svícení se v domácnosti spotřebuje 10 - 15%. Když přestaneme úplně svítit, tak spotřeba klesne o 2,5 - 3,75%. "Úsporné žářovky" nežerou tak málo, jak se píše na obalu. To je jen příkon trubice. Jenže před trubicí je měnič, který má zase svou (ne)účinnost. K tomu se přidává nevhodná barevná teplota a obvykle lživé údaje o svítivosti na obalech. Ve výsledku je celková spotřeba v nejlepším případě poloviční, vzhledem k nahrazované, stejně svítící žárovce! Skutečná úspora tak klesne na 1,3 - 1,9%, kdyby (teoreticky) teď hned všichni začali v domácnostech svítit "úsporkami".
Nikde se navíc nezmiňuje, kolik energie bude třeba na likvidaci "úsporných žárovek". Je to podobné jako s jadernou energií - do nákladu se musí počítat i náklady na bezpečnou likvidaci.
Úsporné žárovky jsou zase jedním ze zhoubných rozhodnutí byrokratů Evropské unie. Nízká životnost, maximálně dvojnásobná účinnost a k tomu jedovaté rtuťové páry při likvidaci. Nic horšího se snad ani vymyslet nedá. Vydělají jen výrobci a prodejci, zákazník ztrácí možnost výběru.