SNAGGI

Úsporné zářivky v budoucnu čeká zákaz

Úsporné žárovky sice nastupují, ale zdá se, že by to nemuselo být na dlouho. Na sto třicet let slávy, po které jsme svítili klasickými žárovkami, zřejmě ani zdaleka nedosáhnou.

Úsporné zářivky totiž kromě dalších zásadních nevýhod, jako je blikání a špatné podání barev, navíc obsahují extrémně jedovaté páry rtuti. Ministři životního prostředí zemí OSN se už v únoru 2009 na konferenci v Nairobi domluvili, že chtějí nebezpečnou rtuť co nejvíce stahovat z oběhu.

„Už nyní se dá předvídat, že dnešní úsporné žárovky jsou jen přechodným řešením k úsporám“. „Pokud by se totiž dohoda z Nairobi měla brát opravdu vážně, musely by se úsporné žárovky (ve skutečnosti se jedná o kompaktní zářivky) v budoucnu zakázat,“ napsal vlivný německý deník Die Welt.

Když před nedávnem začal platit zákaz prodeje rtuťových teploměrů, argumentovali zástupci Evropské unie hlavně tím, že obsahují nebezpečný těžký kov. Proto se může zdát paradoxní, že nyní bruselští byrokraté vytlačili klasické žárovky. Jejich náhrada je totiž rtuti plná.

Lidem hrozí riziko především tehdy, když úsporná zářivka při používání praskne. V takovém případě doporučují odborníci opustit na nejméně čtvrt hodiny místnost a intenzivně ji vyvětrat. Rtuťové páry unikající ze zářivky jsou totiž velmi jedovaté a zdraví škodlivé. Vyhozením, se zářivky stávají nebezpečným odpadem a v žádném případě nepatří do koše. Nebezpečný těžký kov však nezřídka končí na skládkách, odkud se uvolňuje do přírody.

Nebezpečná je i výroba úsporných zářivek. Až 70 procent jich pochází z Číny. Podmínky v tamních továrnách jsou katastrofální. Stovky zaměstnanců mají v těle nebezpečně vysoké množství tohoto těžkého kovu.

Rtuť patří k nejjedovatějším kumulativním látkám. Poškozuje především dýchací a nervovou soustavu a způsobuje řadu chronických onemocnění.

Řešením pro úsporné svícení by podle některých odborníků mohly být takzvané LED diody. Tento způsob osvětlení je ještě hospodárnější, s delší životností, s okamžitým náběhem na plný výkon, lepším podáním barev a bez blikání.