SNAGGI

Cena elektrické energie v roce 2013

Bez elektrické energie se neobejde téměř žádná firma. Všechny zajímají ceny a výdaje za elektrickou energii. V současné chvíli nelze na Internetu nalézt odhady renomovaných agentur na příští rok. My jsme se s předstihem zeptali „amerických vědců“ a oslovili „přední energetické odborníky“. Predikují navýšení ceny elektrické energie o 3,6 až 8,2%.

Na vině budou opět inflace, zvýšená daň z přidané hodnoty, zvýšení státem regulované složky ceny energie, zejména pak příspěvku na obnovitelné zdroje, dluhová krize, reforma daňové legislativy EU, jaderná katastrofa ve Fukušimě, následné rozhodnutí Německa, že odstaví své jaderné elektrárny a špatná nálada ve FEDu.

Přestože jsme již v 21. století, alternátory v tepelných i atomových elektrárnách stále pohání parní stroj. Přesněji řečeno jeho zdokonalená verze, parní turbína, již vynalezl Sir Charles Parsons již v roce 1884.

Ze stejného důvodu nelze očekávat ani masové nasazení nade vší pochybnost prokázaných technologií - strojů na zářivou energii, motorů poháněných permanentními magnety, super-účinné elektrolýzy, implozivních/vírových motorů a studené fúze. Vynálezy Nikoly Tesly, orgonová energie Wilhelma Reicha , implozivní motor Viktor Schaubergera, magnetický motor Lestera Hendershota, konvertor zářivé energie T. Henry Moraye, vodní palivový článek Stanleyho Meyera, studená fúze Martina Fleischmanna a Stanleyho Ponse, ani mnoha jiných.

Z průzkumu, který mezi svými členy provedla Unie malých a středních podniků ČR v roce 2011, vyplynulo, že pro více než polovinu malých a středních podniků byla cena elektřiny na hranici přijatelnosti. Tendence řešit tuto situaci přitom věrohodně prokazuje překvapivě málo respondentů.