SNAGGI

LED sTube nebo tradiční zářivku?

Společnost Snaggi, s. r. o. je známá především jako dodavatel elektronických komponent se zaměřením na LED technologie. V současné době jako první přináší vlastní, plnohodnotnou LED náhradu za neekonomickou a ke zdraví nešetrnou fluorescenční technologii.

Od roku 2005 se totiž z ryze obchodní společnosti stala i vývojová. V kooperaci s českými inženýry z oblasti světelné techniky zahájila vývoj vlastních produktů určených pro světelnou reklamu a zejména pak LED osvětlení pro interiéry a venkovní prostředí. Myšlenka nabídnout plnohodnotný produkt standardní zářivce T8 za použití výkonových diod se zdála pro většinu odborníků a klientů nereálná. Po měsících vývoje a testování ale odborníci konstatovali, že je na trhu produkt (sTube), jenž svými parametry obstojí i z hlediska ČSN normy 12464 – Osvětlení pracovních prostor. Prokazatelné úspory sTube dnes směřuje především do výrobních hal, továren a dalších objektů, kde je minimálně 12 hodinový provoz, nejlépe však třísměnný. Vzhledem ke stále rostoucím cenám elektrické energie se sTube používá všude tam, kde je třeba snížit náklady a zároveň zachovat maximální provozuschopnost.

Největší úspory lze dosáhnout v provozech, kde jsou používány zářivky v kombinaci s tlumivkami, neboť jejich nominální hodnoty jsou výrazně přesáhnuty a ve skutečnosti je pak energetická úspora min. 55–60 %. Reálný provoz 500 ks sTube s délkou 150 cm přináší roční úsporu 690 000 Kč při 2,60 Kč/kWh. Hliníkové komponenty umožňují jednotlivá tělesa sTube po době životnosti LED (typicky 70 000 hod.) repasovat, a tím znovu získat plnohodnotné těleso za 60% náklady. V současné době je použití technologie sTube nejlepší volbou pro zhodnocení financí s dramatickým snížením provozních nákladů.